Neden http değil de https olmalıdır?

Google özellikle güvenlik açısından web sitelerinin en güvenilir siteleri ön planda tutmayı hedefliyor yakın zamanda algoritmasında da göreceğiniz üzere yüksek ihtimalle 2018 de bu söz konusu olacaktır ki https protokolü kullanan web siteleri sıralamada daha hızlı yerini alacak gibi görünüyor.

Özellikle bu durumu tarayıcılar üzerinden insanların göz önüne getirecek olan Google Chrome kullanan tüm kullanıcıların çok iyi anlayabileceği üzere Chrome da http protokollü web sitelerinin güvensiz olduğunu gösterecek ve kullanıcının siteden ayrılma olasılığı yüksek oranda artacaktır. Bu sebepten 2018 de bir çok web sitesinde şimdiden kullanılan https protokolü tüm sitelere yansımış olacak. Bu anlamda kurumsal web sitelerini düşünecek olursak bu durum ciddi olumsuz etkilere sebebiyet verebilecektir.

Peki bu https nedir?

Https (Hyper Text Transfer Protocol Secure) kısaltılmış halidir, ne işe yarıyor kısaca açıklayacak olursak sitenize gelen ziyaretçilerin verilerinin gizliliği açısından korunmalarını sağlayan bir güvenlik özelliğidir. Bu protokolün kullanımı eskilerde http kullanımı arama motorlarında  sorun olmuyordu, fazlasıyla uyarı gelmiyordu siteler bu durum. Şimdiler bu sistem arama motorlarının hepsinde geçerli olacak bir durum seo açısından bakıldığında https sertifikalı siteler ziyaretçilerine güvenli bir site olduğunuzu gösterecek ve güvensizlik belirten bir uyarı gelmeyecektir sadece bununla kalmayacaksınız tabi ki sitenizin anahtar kelimelerinde sıralamalarda nasıl yükseldiğinizi görebileceksiniz.

Google bu konunun öneminden nasıl bahsetmiştir

Google 2017 yılında https nin aramalarda ki sıralama düzeninin değişeceğinden bahsetmişti, algoritmasını geliştirdiğini 2017 ekim aylarında öncelikle bu özelliğin yansımalarını ziyaretçiler Chrome sayesinde görebilecekti, şuanda olduğu üzere Google algoritmasını geliştirmesine yardımcı olan en güzel uygulama Chrome olmasından kaynaklı, sitenize anahtar kelimelerde gelen ziyaretçilerin emin olun ki bir önemi var ama https protokolü kullanmadığınız için bu durumdan faydalanmak yerine zarar da görebiliyorsunuz. Sitenize belirli bir seo çalışması yaptıysanız şayet https yerine http protokolü kullanıyorsanız fazla zamanınız kalmadı demektir fark edenler elbette olmuştur http kullanan sitelerin bir çoğu anahtar kelimelerde düşüşe geçmiştir, Temmuz 2018  de bu tam anlamıyla algoritmaya yansıtılacaktır ve bu sebepten dolayı siteniz spam olarak algılanabilir veya siteniz sizin anahtar kelimeleriniz de çok çok geriye düşebilir ve ne kadar seo çalışması yaparsanız yapın zaman içinde tekrar birinci sayfadaki yerinizi almanız oldukça zorlaşacaktır.

Google için güvenli bir sitenin önemi

Google, hiç bir nedenle HTTPS’yi zorlamıyor. İşletmeniz ve ziyaretçilerinizin güvenli bir siteye sahip olması için bir çalışmadır bu aslında bunu İnternet kullanıcı herkese sorsanız size evet güzel bir şey ve kullanılması önemli diye bir açıklama yapacaktır. Kişisel bilgiler ve kredi / banka kartı bilgileri dahil olmak üzere müşteri verilerini düzenli olarak toplayan siteler için özellikle bu çok önemlidir.

HTTP’yi  kullanmak, herkesin bilgisayarını erişmesine ve müşterileriniz hakkında saklanan bilgileri almasına izin verir ki bu açıkça müşterilerinizin kişisel bilgi vermesini sağlar. Https de bunun tam tersini sağlayan çok daha güvenlidir ve müşteri verilerinin sızdırılmasını engeller. Bu yüzden Google’da bu durumun önemine değinmek için web sitesi sahiplerini teşvik eder.

 

2 thoughts on “Neden http değil de https olmalıdır?”

    1. Evet özellikle Türkiye’de Google yüksek oranda kullanılıyor en çok tercih edilen tarayıcılardan biri olan mozilla firefox, google chrome sitenin güvenilirliği konusunda uzun zamandır ziyaretçiyi uyarıyor, arama motorları da bu uygulamaya geçiş yapacak Temmuz ayından sonra Google da https protokolü kullanmayan web sitelerinin düşüşlerini görebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir