Seo nasıl yapılmalıdır?

Seo bilindiği gibi mevcut web sitenizi arama motorlarına uygun hale getirme çalışmalarını tamamına denilmektedir, herkesin bu konuda bir çok fikri olsa da işin özüne bakacak olursak bir web sitesine seo yapmak aslında bu kadar bahsi geçtiği gibi zor bir çalışma değildir işin zor kısmı doğru profesyonel yapılması ve sabırla çalışmaların aynı uyumlulukla devam edebilmesi ile alakalıdır.

Web sitenize seo nasıl yapabilirsiniz önce yapılması gereken konular hakkında biraz konuşalım;

1- Web sitenizin bağlı olduğu hosting öneminden bahsedelim web sitenizin bağlı olduğu hosting ip adresi kara listede olmamasına özen göstermelisiniz hosting satın alırken firmaya bu durumdan haberdar edip kara listede yer almayan bir ip adresinde dosyalarınızın barınabileceğiniz bir hosting satın almanız gerekmektedir.

2- Web sitenizin tasarımı görsel tasarımı özgün olması ikinci etapta web sitenizin tamamen özgün olması gerekmektedir özgünlükten kastımız ilk bakışta görmüş olduğunuz dizayn, web siteniz de kullanılan resimlerin sizinle aynı alan da hizmet veren sitelerden farklı tamamen size ait resimlerin kullanılması ve web siteniz deki içeriklerin yani makale adını verdiğimiz yazıların tamamının ilk defa sizin tarafınız dan kullanılması olması tamamen özgün bir şekilde hazırlanması gerekmektedir, bu çalışmalar sonunda web siteniz tamamen özgün bir tasarım haline gelecektir, bu işlemleri yaparken bir çok ayrıntı söz konusudur önemli ayrıntılar bunlar H1, H2, H3 vb. yazılımsal etiketlerin kullanılması gibi, resimlerin neyi anlattığına dair alt metinlerin oluşturulması gibi veya link çıkışı yapılacaksa nasıl çıkış yapılması gerektiğine dair bu ayrıntıları da en profesyonel şekilde hazırlamalıyız, bu ayrıntıları çoğaltabiliriz veya kendimize ait bir teknik uygulayabiliriz

3- Başlık ve açıklamalar, web sitenizin title diğer adlandırdığımız başlığı, description açıklama kısımı ve keywords, anahtar kelimeler bölümünün abartılmadan sadece web sitenizin içeriğini anlatan yine diğer sitelere nazaran özgün yapılması gerekmektedir, bu durum her web sitenizin sayfası için geçerli olması sitenizin bu manada sorunsuz bir seo çalışması yapılması anlamına gelmektedir.

Seo (site dışı çalışmalar)

Site dışı seo çalışmaları yani bir diğer anlamıyla sem (İnternet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfalarındaki görülmesini arttırarak tanıtım yapan İnternet pazarlama yöntemleridir).

 1. Tanıtım yazıları (profesyonel sitelerden alınmış olmalıdır)
 2. Kullanıcı sağlamak (hit) Google Adwords, popup reklam vb. Reklamlarla sağlanabilir
 3. Backlink (Çalışma yapılacak kelimelerin yoğunlaştığı web sayfalarından profesyonel sitelerden sağlanmalıdır)
 4. Sosyal medya (Facebook, Googleplus, Youtube, Twitter, İnstagram gibi sosyal ağların kullanımı)
 5. Güncelleme (web sitenizi belirli dönemlerde özgün içeriklerle güncel tutmak)
 6. Webmaster tools (arama motorlarının web sitesini daha iyi analiz etmesine yardımcı olmak için kullanılan web hizmetidir)

1-) Tanıtım yazıları

Tanıtım yazıları, profesyonel web sitelerine tanıtım amaçlı yapılmakta olan tanıtım yazıları ücret karşılığı alınan tanıtım yazıları dışında daha sağlıklı web siteleri tercih edilmedir. Tanıtım yazısı yayını yapacağınız web sitesinin seo anlamında tam not alması gerekmektedir, Google tarafından bulunduğu alan itibariyle web sitesinin en azından ilk 20 içerisinde yer almasına dikkat edin.

2-) Kullanıcı sağlamak (hit)

Sitenize arama motorları haricinde bir kullanıcı sağlamanız sayesinde sitenizin yoğunluğunu bir şekilde (Google, Yandex, Yahoo vb.) Arama motorlarına ispat edebilmeniz mümkün olur. Hit sizin arama sonuçlarında istediğiniz kullanıcıyı sitenize çekmeye hedef kelimeniz de üst sıralara çıkmanızda büyük etken olur.

3-) Backlink

Backlink, Türkçe anlamıyla sitenize dışarıdan gelen bağlantılar (referanslar) arama motorları bu linkleri değerlendirerek sitenin önemini ortaya koyar, link çalışması nasıl yapılmalı peki. Sitenize dışarıdan gelecek olan backlinkler öncelikle özgün tasarımlı ve özgün içerikli web siteleri olmalıdır, sonrasın da bu özgün sitelerin içeriklerinin sizin sitenizin içerikleriyle aynı kategoride olmalıdır, farklı kategorilerden alınan linklerin etkisi ile aynı kategoride yer aldığınız sitelerden aldığınız linkler en az %50 oranında etkili olmaktadır.

4-) Sosyal Medya

Sosyal medya konusu çok geniş çaplı bir çalışma gerektirir malumunuz popüler sosyal ağlar azınlıkta olmadığından bu ağları web siteniz ile bağdaştırıp çalıştırmak sosyal medya uzmanı profesyoneller tarafından daha hızlı yapılabilir tabi bu işlemleri sizin yaptığınızı düşünerek bu alanda neleri nasıl yapmalısınız bakalım öncelikle en çok tercih edilen sosyal ağlardan bahsedelim, kullanım yoğunluğuna göre sıralıyorum;

 1. Youtube (günümüz de 3.2 milyar kullanıcısı mevcut)
 2. Facebook (günümüz de 2.7 milyar kullanıcısı mevcut)
 3. İnstagram (günümüz de 1.2 milyar kullanıcısı mevcut)
 4. Twitter (günümüz de 1.1 milyar kullanıcısı mevcut)
 5. Tumblr (günümüz de 850 milyon kullanıcısı mevcut)

Türkiye’de bu durum biraz değişiyor bu beş sosyal ağ üzerinden konuşacak olursak Facebook ülkemiz de öncü birinci sırayı alıyor, diğer sosyal ağlarında kesinlikle önemi var önemli olan bu sosyal ağları web siteniz ile nasıl pekiştiriyor olduğunuz ve ne kadar profesyonel kullanıyor olduğunuzdur.

Sosyal ağ sayfa, grup, kanal veya profil gibi size ait bölümlerin tasarım açısından özgün olmasına dikkat ediniz, mevcut bu bölümlerin önemliliğini ön plana çıkarmak için özgün sağlıklı paylaşımların yapılması önemli ve sizi bu manada takip eden kişilerin sayısal değeri de elbette önemli zaten yukarıda söylediğimiz gibi sağlıklı ve özgün paylaşımlar her zaman ilgi çeker, bu sayede takipçi sayınız da artışa geçer. Bununla ilgili sosyal medya kullanımı makalemiz de diğer tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

5-) Güncellemeler

Web sitenizi güncel tutun, gelişen teknoloji ile beraber web sitelerine de İnternet dünyasına da bu teknoloji sürekli değişikliklerle yansımaktadır, web sitenizi yukarıdaki tüm aşamaları yaparak kurdunuz ve İnternet dünyasında yerinizi aldınız ya sonrası seo da önemli bir konuda sitenizin ne sıklıkta güncel olduğudur, herkes biliyor ki arama motorları bir çalışan ordusu tarafından siteleri takip edip analiz eden bir programlama değil bu sistemleri yöneten algoritmalar doğrultusunda botlar mevcuttur, sitenizi diğer rakip sitelerinden daha önde tutmanız için bir güncelleme programı hazırlamalısınız ve bu programın arama motorlarınca takip edilmesini sağlamak için site haritaları, taglar ve ping sistemi ile yansıtabilirsiniz.

Sitenizi güncel tutmak için belirli zaman dilimlerine göre bir program hazırlayıp bu programa dahil olarak site haritanız ile pingleme tekniği ile botlara sağlıklı şekilde duyurabilirsiniz tagların değişimi de güncellemenin kapsamında bir tekniktir, H1, H2, H3, H4 tagları ile sitenizin neye ne şekilde önem verdiğini ve algılama tekniklerini en iyi şekilde botlara yansıtabileceğiniz yazılımsal olgudur, ben şahsen genelde hazırladığım tüm sayfaların önemliliğini düşündüğüm için aylık periyotlar da H taglarını değiştiriyorum bu sadece basit bir teknik ne kadar özgün olduğunuz ile alakalı biraz da sitenizin özgünlüğüne güveniyorsanız bu tekniği kullanabilirsiniz.

6-) Webmaster tools

Webmaster tools arama motorlarının web sitesini daha iyi analiz etmesine yardımcı olmak için kullanılan web hizmetidir, bu hizmeti bir çok arama motoru vermektedir, buradan arama motorlarına ne kadar sağlıklı ve özgün bir web sitesi olduğunuzu daha hızlı bir şekilde yansıtabilirsiniz. Ayrıca sitenize karşı kötü amaçlı seo çalışmalarını da buradan durdurmanız mümkündür. Bu alanda webmaster tools nasıl kullanmalısınız ayrı bir makalemiz de yer vereceğim.

Not: Unutmayın ki seo arama motorlarının algoritmaları değiştikçe seo mantığı da değişmektedir, belirli bir teknikle uzun süre seo çalışması yapmak mantıklı değildir. Arama motorlarının site sahiplerinin veya seo uzmanı arkadaşların sunduğu makalelerden faydalanmayı unutmayınız.

 

9 thoughts on “Seo nasıl yapılmalıdır?”

 1. Makale icin tesekkürler cok güzel olmus soylediginiz calismalari yapmaya calisiyorum verim almaya başladım simdilik en azindan indexleme sorunumuz cozuldu bir cok yerde hatalar yapmisiz tekrar tesekkürler makalelerinizi takip edecegim kolay gelsin

  1. Teşekkürler seo hakkında bilgimiz dahilinde bir çok makaleye yer vereceğiz, herkesin anlattığı dilden ziyade daha basit bir diller size bu konuyu sunmaya çalışacağız

 2. Tesekkurler hocam bu meta taglar hakkında bılgılerınızı nedır nasıl olmalıdır en onemlı unsurlardan bırıde meta taglar sanırım

  1. ayrı bir makalemde anlatmaya çalışacağım, basit ama gözden kaçan çok şey var meta taglar ile alakalı

 3. Makaleyi bitirmemişsiniz sanırım ama güzel bir başlangıç noktası olmuş, faydası bizlere dokundu, bildiklerime ek olarak bir çok bana artılar kazandırdı. Bunun için sizlere ayrıca teşekkürlerimi sunarım. Sitenini google uygulamalarındaki ve google chromedaki web sitelerini sık eklenen butonlarına ekledim, İlerleyen makalelerinizi tek tek takip edecegim, Gerçekten seo ve nasıl yapıldıgı ile alakalı bir çok Döküman bizlere sunarsanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

 4. Sosyal medyanın onemı hakkında yazınızı merak edıyorum en etkılı seo taktıklerınden bırı bence bu konuyu detaylı anlatırmısınız sayenızde seo uzmanı olucaz ınsallah 🙂

  1. İnşaallah işin başındayız bu konuları tüm ayrıntılarıyla derleyip yazacağım her işte olduğu gibi bu işi sevmek önemli faktörlerden biri aslında ve iş gibi görmekten ziyade bir sanat gibi görenlerin başarı yüzdesi yüksektir. Günümüz de İnternet kullanıcılarının artması ile beraber seo ayrı bir sektör olmuştur, sanatı en mükemmel şekilde sunan sanatkar alanında parmakla gösterilir, bu pozisyonda değilseniz seo uzmanı değilsiniz demektir

 5. işin özeti yapılması gerekenlerin bir çoğu bu ama eksiklikler var mesela https protokolü önemlidir artık arama motorları için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir